A nyári szezon egyik nagy újdonságának számított a Wayward Pines, a Fox csatorna új sorozata. A tévésorozat alapjául Blake Crouch azonos című trilógiája szolgált. Sok előzetes beharangzó egy nagy klasszikushoz, a Twin Peakshez hasonlította a WP-t (néha így utalok a sorozatra később), ami azért jó ajánlólevél. A történet nagy marketing figyelmet kapott, ami engem sem tudott elkerülni: érdekelni kezdett a Wayward Pines.
Tartalom:
"Ethan Burke titkosszolgálati ügynök azzal a küldetéssel érkezik Wayward Pines városába, hogy megtaláljon két eltűnt szövetségi ügynököt. Ám minden egyes lépés, amely Ethant közelebb viszi az igazsághoz, eltávolítja korábbi hétköznapi életétől, mígnem kénytelen lesz szembenézni a szörnyű valósággal, hogy talán soha nem jut ki élve a városból."
Forrás: Port
A sorozat nagyon kimérten csepegteti az információkat. Ahogy a főhős, Ethan, úgy mi is teljes tudatlanságban vagyunk. A koncepció nem jelent gondot, hiszen tud remekül működni, ahogyan a sorozat pilotjában is. Wayward Pines különös, nyomasztó légköre, furcsán viselkedő emberei, s mindez magyarázat nélkül - mindez együtt ad egy hangulatot, ami azért meggyőz arról, hogy érdemes továbbnézni a sorozatot. Az évad elején még vannak jelentősebb esetek és csavarok, de valahogy nem tér vissza az első részben tapasztalható misztikum és feszültség a későbbi részek során. Az ötödik részben, a Truthban a sorozat még önmagára talál, de műfajt is vált. Spoilerek nélkül annyit elég mondani, hogy a misztikus/thriller légkörből átkerülünk egy posztapokaliptikus műbe. Ez a fordulat (szerintem) jót tesz valamennyire a sorozatnak, felkeltheti az érdeklődésünket (azoknak biztosan, akik inkább a posztapokaliptikus műfajra fogékonyak). Viszont teljesen ez a kis csavar sem menti meg a WP-t: összességében sajnos nem egy jó sorozat.
Talán egyik legnagyobb problémája a sorozatnak, hogy a ködösítést nem sokáig tudják használni úgy, hogy ne merüljön fel a nézőben, hogy akkor ez a sok minden most miért is történik? Ez az érzés pedig nagyon idegesítő tud lenni. Természetesen vannak elrejtett utalások némely dologra a történet elején felmerült rejtélyekre, de ezek viszont már túl nyilvánvalóak, így könnyen kitalálhatóak, és az izgalom kiveszik az egészből így.
Ami még gyengéje a WP-nek, azok a szereplők. Mindegyik tipikusan olyan karakter, akiket már láttunk ezeregy hasonló alkotásban: őrült tudós, hősködő főhős, átlag gyerek stb. Az egyszerűségük még nem is lenne zavaró, ha (és itt visszakapcsolnék kicsit a cselekményhez is) nem csinálnának sorra logikátlanabbnál logikátlanabb dolgokat. A közelgő veszélyek és figyelmeztetések ellenére is végigviszik saját kitalált hülyeségeiket, nem mutatják semmi jelét annak, hogy saját makacsságukon kívül (vagy nem érzékeltették a készítők eléggé a motivációjukat) lenne-e más indokuk tetteikre (pl. mer kockáztatni egy jobb végkifejletért). Példaként, spoilerek nélkül említeném az áram kikapcsolását vagy Ethan bármelyik cselekedét. Ilyen logikátlanságok a világfelépítésben is vannak, de talán kevésbé zavaróak, mint a szereplőiké.
Visszatekintve a Wayward Pines közel sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Egy jó hangulatú történetként induló sorozat esik szét és fullad érdektelenségbe, és ettől a felemelkedésre való kísérletek sem mentik meg. 5/10-es pontot érdemel tőlem, de csak azért az 1-2 jó részért, amiért megérte azért végignézni a 10 részes évadot.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése