2019. április 19., péntek

# Antigané # blog

Az idei Könyvfesztiválon Norvégiáé a főszerep, de némi geekség is megfér itt



Jövő hét csütörtökön kezdődik a 26. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, ahol jobbnál jobb irodalmi programok és persze megjelenések várnak. A tavalyi évhez hasonlóan idén is összeszedtem a szerintem érdekes programokat. Ugyanis a sok kedvezmény mellett számtalan program várja az érdeklődni és művelődni vágyókat, ezenfelül pedig az idei díszvendég Norvégia.

Április 26. 


Képregények a Könyvfesztiválon: Ezt a standot azért emelem ki külön, mert a, néhány év kihagyás után ismét lesz Könyvfeszten belül külön képregényes részleg b, olyan programok várnak itt, mint a közös rajzolás, kerekasztalbeszélgetés és dedikálás Marabuval.

Észak a Könyvfesztiválon: A skandináv irodalom, főleg a norvég mindig is érdekelt (pl. Erlend Loe az egyik kedvenc íróm), és ezen indíttatásomból látogatnék el az Észak irodalomi folyóirat lapszámbemutatójára. Az eseményleírás szerint a legutóbbi négy lapszámot mutatják be, családias hangulatban 15:30-tól.

Kelet varázsa! Kínai szerzők debütálása: A Kossuth Kiadó mutatja be új kínai szerzőit a Szabó Magda teremben 16:00-tól. Az új könyvek pedig: Su Tong: Rizs, Charles Q.Wu: Imígyen szóla Laozi és Casper Shih A siker legmagasabb szintje – Legyél a legjobb vezető Konfuciusz bölcsességével.

Tabutémák női szemmel: A Cser kiadó és a Polar Könyvek rendezésében beszélget nőtémáról Marta Breen (Nagyszerű nők) és Vigdis Hjorth (Örökség) szerzői beszélgetnek a B pavilonban 17:00-kor. Az esemény első sorban a Nagyszerű nők képregény miatt érdekel, ami egy meglepetés kiadvány volt az idei képregény felhozatalból.



Kik vagytok ti? - Háy János könyvbemutató: Az egyik legjobban várt megjelenés számomra Háy János vaskos Kik vagytok ti? kötete. A könyvben arra tesz kísérletet, hogy sajátos, jól ismert hangján mutassa be a magyar irodalom legnagyobb alakjait. Kíváncsi vagyok, élőben mit mesél erről. Szintén 17:00-kor kezdődik.

Európai Unió Irodalmi Díját elnyert művek - kerekasztalbeszélgetés: Az esemény iránt főleg a Fél/Be című regény miatt érdeklődök, ami utolsó szerkesztői munkám volt, mielőtt felhagytam ezzel a mellékmunkával. Ezen kívül nem árt, ha részleteiben is megismerem az EU-s könyvpályázatok egyik ágát. Szintén 17:00-kor kezdődik.


Április 27.


Kovást Judit - Hazátlanok - könyvbemuató:  Kováts  Judit számomra új név az irodalomban, de az, hogy a Magvetőnél jelenik meg, némi bizakodásra ad okot. Maga a könyve egy késmárki diáklány életét meséli el, aki sodródik a történelem eseményeivel a második világháború idején. 10:30-kor kezdődik a kötetbemutató.

Katona József / Nádasdy Ádám - Bánk bán bemutató: Nem új hír, hogy Nádasdy Ádám Shakespeare és Dante után egy magyar darabot fordít le, a Bánk bánt. Mivel itthon a többség szemében kész szentségtörésnek számít régi szövegeket a mai olvasó számára is közérthető formába hozni, ezért nagyon is kíváncsi vagyok az egészre. Többek között arra, hogy az ilyen, a magyar nyelv állítólagos szépségét féltő embereknek mivel lehet érvelni az átírás mellett. Ezenfelül pedig az is érdekel, milyen kihívásokkal járt Nádasdy számára a magyarról magyarra való fordítás. 11:30-kor kiderül.

Miért szeretjük a YA-t? - Első sorban kiadói beszélgetésnek tűnik a Könyvmolyképző Kiadó előadása - ahol Róbert Katalin és a kiadóvezető, Katona Ildikó járják körbe a YA irodalom és a Vörös pöttyös sorozatuk sikerét -, de talán kapok egy más szemszöget is a közvélekedéssel (pl. eszképizmus) és a saját fejtegetéseimen kívül a YA kérdésben. 12:00 órakor talán kiokosodok.


Vámos Miklós Irodalmi Gyóntatószéke: Erre az eseményre egyértelműen a címe húzott be. De arra is alkalmas, hogy esélyt adjak arra, hogy meggyőződjek, nekem kell Vámostól olvasnom - eddig ugyanis nem volt erre motivációm. Hátha pont a legújabb könyve, Az isten szerelmére meggyőz. Szerencsére csak 15:00-kor kezdődik, így előtte lesz időm ráhangolódni egy jó Zing burger mellett.

Harcom. Beszélgetés Karl Ove Knausgård norvég íróval: Az idei Könyvfesztivál díszvendége Knausgard, akiről én sajnos nem tudok sokat, és nem is olvastam tőle. Viszont a nagy hype azért meggyőzött arról, hogy benézzek a beszélgetésére. A fesztivál csúcspontja szintén 15:00-kor kezdődik.

Spiró György: Egyéni javaslat - könyvbemutató: Spiró Györggyel is úgy vagyok, mint Vámos Miklóssal: kellene valami erő, ami rávesz arra, hogy végre ne tologassam őt a végtelen várólistám legvégére. Az Egyéni javaslat - humoreszkék azért kicsit arra figyelmeztet, nem ezzel kéne kezdenem a Spiró életművet, de azért esélyt adok arra, hogy a könyvbemutató kedvet csinál hozzá. 16:30-kor kiderül.

Nők a sorok között: A WMN három szerzője - D. Tóth Krisztina, Szentesi Éva és Fiala Borcsa ül össze, hogy kibeszéljék az írás női perspektíváit. Hármuk közül Szentesi Évától olvastam a Kardos Margit diszidáltat, és őszintén, miatta is ülnék csak be ide. Kardos Margit kötete alapján Tóth Krisztina prózájához hasonlítanám, csak annak egy sokkal nyersebb verziójában. És kellett ilyen hang a kortárs nő írók közé. 17:00-től megnézhetem a B pavilonban.

Utazás a párhuzamos univerzumokba: Lassan kötelező pont lesz a Tóth Csaba által elindított geek tudományosismertető-sorozat kötetbemutatója, Mészáros Antónia moderálásában. Az új kötet, a Párhuzamos univerzumok annyiban különleges, hogy a humán tudományok mellett helyet kap a kőkemény természettudomány is, ami az új kontextussal - fantasztikus irodalom és filmek - közelebb hozhatja ezeket a témákat azokhoz, akik utoljára középiskolában hallottak erőről meg kovalens kötésről. 17:30-kor bemutatkoznak a kötet szerzői, köztük két raptortárs, Zsótér Indi Dániel és Pongrácz Máté!

Eltűnt országok nyomában - Bjørn Berge norvég író előadása: A norvég vendégek sorát színesíti Bjorn Berge is, az Eltűnt országok nyomában szerzője. Könyve főleg molyos körökben volt olvasott, de témája ígyis meggyőzött: Olyan országok elfeledett történetét mutatja be, amelyek 1840 és 1970 között egy hónapig, egy évig, esetleg néhány évtizedig léteztek, majd eltűntek. tökéletes levezetés lesz a 18:00-as kezdéssel a nap végére.


Április 28.


Bodor Ádám: Sehol - könyvbemutató: Bodor Ádámtól csak a Sinistra körzetet olvastam, ami egy elég furcsa, borzongató de mégis emlékezetes olvasmány volt (arról nem is beszéltem, hogy az olvasás előtt jóval emiatt vesztettem 1 pontot az emelt magyar érettségimen). Mindenesetre keresem azt az élményt, amit a Sinistra körzet adott. Hátha az új kötetbemutató meglebegteti, hogy a Seholban ez meglesz. 11:30-kor meglátjuk.

Beszélgetés a kortárs science fiction és fantasy irodalomról: A sci-fi politológiájához hasonlóan stabil pont a Könyvfesztiválon az Agave-Gabo-Fumax beszélgetés. Igaz, kortárs SFF-ről nem sok esik rajta, azonban annál több kiadói infó és tapasztalatok a hazai vásárlóerő fejlődéséről. Bár évek óta megvannak a jól bejáratott pontok (pl. irodalmi díjak, Alexandra botrány), de egy-egy új infóért és íróért mindig érdemes behallgatni. 12:30-kor.

Kultúrharc a 19. század végén: Ennél is a cím húzott be, de aztán rájöttem, az adott könyv - Pataki Éva: Férfiképmás - is érdekelhet. A regény a Szépművészeti Múzeum alapítójának életét tárja fel és a milleniumra készülődő Budapest lázas kulturális közhangulatát. A régi korok kultúrharca 13:00-kor veszi kezdetét.

A briliáns barátnők - Beszélgetés a Nápolyi regényekről: Elena Ferrante világába szégyen, de engem a Briliáns barátnők sorozat húzott be, de végleg. És amíg nem jön a 2. évad, a könyvekhez fordulok, és innen egyenesen következik, hogy emiatt könyves beszélgetésre is megyek belőle. 15:00-kor rajongóvá válok, nincs mese.

Dedikálások:

A Könyvfesztivál persze nem lehet teljes dedikálások nélkül. Idén kevés szerzőt néztem ki magamnak e célból, de azt a néhány nevet megemlítem itt:

Háy János: április 26-án a Kik vagytok ti? kötet bemutató után.

Moskát Anita: április 27.-én, 12:00-tól dedikál a Gabo standjánál. 

Nincsenek megjegyzések:

Follow Us @soratemplates