Tabitha Suzuma angol írónőt leginkább a Forbidden című YA regénye (young adult, azaz fiatalabb olvasó közönségnek szól) miatt szokták ismerni, azonban az első regénye, A Note of Madness mellett sem érdemes szó nélkül elmenni.
Tartalom:
"Flynn számára a diákélet tökéletes. Mint a Royal Collage egyik legtehetségesebb zongoristája egy fontos koncert elé néz, ami élete nagy lehetősége. De a felszín alatt a dolgok változóban vannak. A jobb napokon Flynn tele van energiával és élettel, de a rosszakon számára élni sokkal rosszabb, mint halottnak lenni. Van, amikor egész éjjel csak komponálni és gyakorolni akar, máskor pedig ki sem tud kelni az ágyból. A közeledő koncert és szeretteinek fokozódó aggodalma alatti nyomással az érzelmek kritikus ponthoz érkeztek."
Forrás: Saját fordítás
Suzuma nagyon komoly és nehezen értelmezhető és átérezhető témát dolgoz fel első könyvében: a mániákus depressziót. Ennek ellenére nem tartom a legjobb depresszió témájú könyvnek. Habár erős a téma és jól is mutatja be azt (erről később), sajnos sem a történet, se a karakterek nem emlékezetesek. Flynnt igaz nagyon rossz időszakában látjuk a könyvben, viszont emiatt egy állandóan duzzogó, érzékeny fiúként marad meg az olvasó számára. Harry és Jennah, Flynn barátai kedvesek és szerethetőek, bár komolyabban őket sem ismerjük meg.
A történetet a kiszámíthatósága miatt nevezném gyengébbnek. A komolyabb, nagyobb fordulatok viszonylag kiokoskodhatóak, ha az ember már elolvasott jópár regényt élete során. Ezt leszámítva a cselekmény folyamában jó helyen vannak elhelyezve és van felépítésük is, magyarul jól működnek.
Ahogy korábban is mondtam, a könyvnek inkább az érzelmi része az, ami erősebb. Suzuma (számomra) tökéletesen visszaadta azt, hogy a kívülállók mennyire nem tudnak mit kezdeni a mániákus depresszió betegséggel. Ilyen szélsőséges érzelemváltozáshoz szinte lehetetlenség teljes türelemmel közeledni és ezáltal alkalmazkodni is. Továbbá Flynn karaktere is teljesen megérthető és átérezhető, Suzuma ebben is nagyon tehetséges. Megértjük, hogy miért is fél a fiú a koncerttől, a gyakorlástól, egyszóval magától az élettől, s továbbá miért nem mer segítséget kérni. Ezekben a leírásokban meglátszik, hogy az írónő nagyon otthonosan mozog a témában, jól ismeri azt.
Röviden elmondható, hogy Suzuma igen tehetséges a különböző emberi érzések, események megragadásában. A Note of Madness a YA műfaj általános gyengeségeitől (pl. egyszerűbb történet és karakterek, egyszerű nyelvezet) eltekintve jó könyv és Tabitha Suzuma is ígéretes YA-s szerzőnek tűnik: 7/10.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése